Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
KošHľadať
 
 

O obci

O obci

Obec Koš má výhodné položenie. Leží medzi mestami Nováky, Bojnice a Prievidza. Územie obce Koš patrí medzi najstaršie osídlenia na hornej Nitre. V rámci administratívno-správneho  usporiadania patrí obec do Trenčianskeho kraja. Má rozlohu 1358 ha.

Prvá písomná zmienka o obci je v listine z roku 1376, kde sa uvádza ako súčasť bojnickeho panstva. Dnešná obec Koš bola v tom čase známa pod názvom Andreasdorf. Z hľadiska pôdorysno-historického vývoja sídla sa obec radila medzi reťazové kolonizačné dediny. Pôvodne bola sídelnou osou v obci Koš cesta smerujúca z Novák do Prievidze a tiež potok Ciglianka. Najstaršou stavebnou pamiatkou je dnes prevezená časť starého kostola – gotická svätyňa sv. Andreja, ktorá bola postavená v roku 1409. V súčasnosti stojí  vedľa nového kostola a obecného úradu. Erb obce znázorňuje strieborného sv. Andreja pripútaného na kríži. Patrón obce so zlatou prstencovou gloriolou je zobrazený medzi striebornými písmenami S A a medzi zlatými prevrátenými ľaliami.

Od roku 1950 bol v dolnej časti obce stavebný uzáver z dôvodu náleziska lignitu pod obcou. V roku 1985 bola pre obec Koš vypracovaná asanačná štúdia, v ktorej boli určené etapy demolačných prác a postup odpojovaní inžinierskych sietí od vykúpených domov. 1. januára 1988 sa začali dobývacie práce. Ťažba uhlia prebieha v dolnej časti i v súčasnosti. 15 až 20 rokov po jej ukončení bude pôda klesať, a až po uplynutí tohto obdobia bude možná v tejto časti výstavba. Z dôvodu ťažby uhlia pod obcou a v okolí sa znížil počet obyvateľov z pôvodných 3500 na dnešných cca. 1200 obyvateľov. Väčšina obyvateľov sa vysťahovala do obce Kanianka.

Najznámejšou prírodnou zaujímavosťou v obci je lipa, ktorej vek sa odhaduje zhruba na 500 rokov. V obci pôsobí kultúrno-folklórny súbor Lučina, futbalový klub OFK Koš a organizácia DHZ.
V obci sa nachádzajú ZŠ s MŠ, pošta, telocvičňa, sauna, posilňovňa, dva tenisové kurty, dve futbalové ihriská, multifunkčné ihrisko s umelým trávnikom, dve predajne potravín , dve pohostinstvá, bar, cukráreň, penzión Golf, GOLF DRIVING RANGE a resocializačné zariadenie Provital.

Obec Koš sa naďalej rozvíja. Dôkazom je pokračujúca bytová výstavba a bohatý kultúrno-spoločenský život občanov obce.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Gotická svätyňa sv. Andreja

slovensko.sk

Virtuálny cintorín

webygroup
ÚvodÚvodná stránka