Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
KošHľadať

História kostolov obce KošVytlačiť

Miestny odbor Matice slovenskej v spolupráci s obecným úradom a farským úradom v Koši,   uskutočnili  v kostole v Koši v dňoch 13. a 14  septembra 2019  k 610. výročiu prvého kostola z roku 1409 výstavu prác súkromnej základnej umeleckej školy v Koši zameranú k tomuto výročiu.  Počas prehliadky kostola návštevníci boli oboznámení s históriou kostolov  z výkladom o stavbách košovských kostolov, o vnútornom vybavení, ako boli sochy, maľovanie kostola, oltáre, Boží hrob, kópia kostola jej posvätenie a historické dokumenty pochádzajúce z rôznych období cirkevného života.  Na paneloch ktoré sa v kostole nachádzali boli oboznamovaní o fotografiách z prvého kostola , z prestavby kostola z roku 1940 , z poslednej rozlúčky pri odstrele kostola,  z prevozu historickej časti kostola, ktorý bol prvý krát uskutočnený v Slovenskej republike, z výstavby nového kostola ktorého si v tomto roku pripomíname 20. výročie posviacky nového kostola.

Dňa 15. septembra 2019 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, si obyvatelia našej obce prezreli a vypočuli prehliadku z výkladom o historických dokumentoch tak, ako si ju vypočuli už spomenutí žiaci a učitelia z košovskej školy. V úvode tohto stretnutia zaspievala folklórna skupina „Lúčina“ cirkevné piesní.  Sprievodné slovo mal Ján Gajdošík tajomník Miestneho odboru Matice slovenskej Koš. Prehliadky sa zúčastnil i starosta obce Peter Závadinka.  Po prehliadke bola odovzdaná publikácia História kostolov v obci Koš a Košovské spievané cirkevné piesne 1409 – 2019, ktoré vydal Miestny odbor Matice slovenskej Koš, za podpory Nadácie Bane pre zdravie, kultúru, vzdelanie a šport regiónu Prievidza  a obecného úradu Koš. Prehliadky sa zúčastnilo viac ako sto návštevníkov.

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia